CV


SWE

Teater   Komedi&Tragedi

Dödsdansen (August Strindberg)
Sommarteater på Skottorps slott, Strindbergs Intima Teater, Stockholm, 2014, tour of Sweden 2015
(Kurt, regi: Görel Crona)

The God of Carnage (Yasmina Reza)
The Stockholm English Speaking Theatre, Teater Brunnsgatan Fyra, Stockholm, 2013
(Alan, regi: Samuele Caldognetto)

Robin Hood
Wall Produktion, Waxholms kastell, 2011
(Lille John, regi: Stefan Wall)

Alfons och trollkarlen (Götestam/Bergström/Riede)
Musikteater, Intiman, Stockholm, 2011
(Alfons pappa, regi: Staffan Götestam)

Mirandas Saga (fritt efter Shakespeares Stormen)
Teater i Haga, Solna, 2010
(Prospero, regi: Görel Crona)

Musikalen Allt eller inget – The Full Monty
Mycke Nöje i Sverige AB, Kalmarsalen, Kalmar, 2008
(Malcolm/Kenneth, regi: Reine Lööf)

Gnistrande spår (Cindy Lou Johnson)
Teater Pipersgatan 4, Stockholm, 2008
(Henry Harry, regi: Krysmynta Lausund)

Måsen  (A. Tjechov)
Sommarteater i Waxholm, 2007
(Sorin, regi: Ulf Pilov)

Nattsystrar (Marianne Goldman)
Moderna Teatern, Stockholm 2006
(Peter, regi: Josefine Lennström)

Inför lyckta dörrar (J.P. Sartre)
Teater Spitze, Stockholm, 2005
(Garcin, regi: Anders Molander)

Musikalen Freudomamia (Thomas Sundström)
Balettakademin/Teater Pero, Stockholm, 2005
(Sigmund Freud, regi: T. Sundström)

Till Damaskus (A. Strindberg)
Teater Kaos, Stockholm, 2004
(Läkaren, regi: Max Lundqvist)

Maneter (Dag Lindberg)
Dramalabbet, Stockholm, 2004
(Prästen Jan, regi: Martin Geijer)

Dramatiserad presentation av Riksteaterns utbud hösten 2004
Sverigeturné 2004
(Idé och regi: Reine Lööf)

Frieriet (A. Tjechov)
Sommarteater vid Sommen, Blåvik, 2003
(Lomov, regi: Reine Lööf)

Serenading Louie (Lanford Wilson)
Teater Playhouse/Sibyllan, Stockholm, 2001
(Carl, regi: Björn Lönner)

Waxholms sångspel (Andreas af Malmborg)
Waxholm, 2001
(Kansliskrivare Jansson, regi: Mats Sandelius)

Fjärilsbarn (Irene Kraus)
Teater Västmanland, Västerås, 2000
(Rektorn, regi: Tom Fjordefalk)

Kyrkan och makten
Av och med Teater Normlösa, Stockholm, 1998
(diverse roller, regi: AnnaKarin Nilsson)

Onda aningar (Jan Käll)
Dramaten och Riksteatern, Stockholm, 1997 samt Teater Brunnsgatan 4, Sthlm, 1996
(Näringslivskonsult Cederqvist, regi: Joakim Siegård)

Bryt inte kedjan (David Mamet)
Radioteatern, 1995
(Polisman, regi: Joakim Siegård)

Film och TV   Film&TV

Borg Vs. Mcenroe
Långfilm i regi av Janus Metz, Tre Vänner Produktion, 2016
(Tennisdomare)

Farang
TV-serie TV4 i regi av Daniel di Grado och Erik Leijonborg, Eyeworks, 2016
(Victor)

Gåsmamman
TV-serie TV4 i regi av Richard Holm, Endemol, 2016
(Lagman)

Kommissarien och havet
Tysk TV-serie i regi av Miguel Alexandre, Network Movie, 2016
(Insatsledare)

Alice
Långfilm i regi av Andreas Grant (premiär 2016)
(Henry, Alice pappa)

Efter skolan
Novellfilm i regi av Gisela Nadasy (premiär 2016)
(Peter)

Blodsmak
i regi av Ida Thomasdotter (premiär 2016)
(Pappan)

Röstmäklarna
Kortserie för UR, 2014
(Bill Beijer, VD Röstmäklarna)

Nihilisterna
Kortfilm i regi av Johannes Persson, 2014
(Mannen)

Gamer
Kortfilm, SVT1, 2013 (pappa)

Elsas värld
Webserie TV3, 2013 (bokförläggare)

Bröderna Fluff
Barnprogram TV4, 2013 (galen regissör)

Nima,
Novellfilm, slutproduktion Kalmar högskola för film och television, (som pappa professorn), 2013

Clash of Empires
Långfilm, KRU Productions, Malaysia, 2011, (general Lycius)

7X/Lika barn
Långfilm, 2010, Emil Jonsvik (Kenneth)

Kommissionen
SVT, 2005 (tjänsteman justitiedepartementet)

Hotel Caesar
Norska TV2, 2003(gästroll affärsman)

Hotet
Långfilm, 2003, Kjell Sundvall (Säpoman)

REA
SVT, 2002 (pappa, sketcher)

Reuter & Skoog
SVT, 2001 (gästroll som militär & 40-talscharmör)

Vänner och fiender
TV5 (Jarowskij), 1999 (gästroll som affärsman)

Hjärnkontoret
SVT Barn och ungdom, 1999 (Folke Folkesson, sketcher)

Jakten på en mördare
SVT Drama, 1998 (polisman)

Rederiet
SVT Drama, 1998 (gästroll som kriminalkommissarie)

S:t Mikael
SVT Drama, 1998 (gästroll som patient)

Skilda Världar
TV4 (Grundy), 1998 (gästroll som polis)

Branco
Novellfilm i regi av Miko Lazic, Dramatiska Institutet, 1998 (läkaren)

Rederiet
Kanal 1 Drama, 1996 (gästroll som helikopterpilot)

Edward Persson
Malmö TV, 1985 (ung man)

Utbildning och övrigt   Utbildning

Privatlektioner Philip Zandén och Janne Halldoff

Teaterforum/Teaterhögskolan Sthlm

Ett antal workshops i Sverige och utomlands, bl. a. för RobertLewis, Actors'Studio, Kristin Linklater, Royal Shakespeare Company, Susan Peretz, DI (Peretz' Studios), Jurij Alschitz, Ryska Teaterakademin och Studio Lederman, Sthlm

Kurser på Kulturama, Folkuniversitetet och Stockholms Improvisationsteater

Sång- och danslektioner under ett antal år, spelar gitarr, piano och fiol

Talar engelska, franska och tyska samt diverse svenska dialekter

Tidigare journalist på radio/TV och UD-tjänsteman, fil.kand. i statskunskap, nationalekonomi och historia

ENG

Film and TV   Film&TV

Borg Vs. Mcenroe
Feature directed by Janus Metz, Tre Vänner Produktion, 2016
(Umperor)

Farang
TV-series Swedish Channel directed by Daniel di Grado and Erik Leijonborg, Eyeworks, 2016
(Victor)

Gåsmamman(The Goose Mother)
TV-series Swedish Channel 4 directed by Richard Holm, Endemol, 2016
(Judge)

The Inspector and the Sea
German TV-series directed by Miguel Alexandre, Network Movie, 2016
(Squad leader)

Alice
Feature film directed by Andreas Grant (premier in 2016)
(Henry, Alice's father)

After School
Short film directed by Gisela Nadasy (premier in 2016)
(Peter)

A Taste of Blood
Short film directed by Ida Thomasdotter (premier in 2016)
(The father)

Röstmäklarna (The Vote Brokers)
Short series for Swedish TV (UR), 2014
(Bill Beijer, CEO Vote Brokers)

The Nihilists
Short film directed by Johannes Persson, 2014
(The Man)

Gamer
Short film for Swedish Television, 2013
(The Father)

Elsas värld (Elsa's World)
Web TV-series, Swedish Channel 4, 2013
(A publisher of books),

Bröderna Fluff (The Fluff Brothers)
Swedish TV Channel 5, 2013
(The Director)

Nima
Short film, final production, Kalmar High School for film and television, 2013
(The professor)

Clash of Empires
Feature film, KRU Productions, Malaysia, 2011
(General Lycius),

7X/Lika barn (This is our kids)
Feature film, First Edition Pictures, 2010
(Kenneth, a tyrannical father)

Kommissionen (The Commission)
Drama series, Swedish Television, Channel 1, 2005
(Civil servant at the Ministry of Justice)

Hotel Caesar
TV series for the Norwegian Television, Channel 2, 2003
(Rune Lys, a businessman)

Hotet (The Threat)
Feature thriller film, 2003
(Secret-service agent)

REA
Children's programme, Swedish Television, 2003
(The father)

Reuter & Skoog
Comic sketches, Swedish Television, 2001
(Military officer and first lover from the forties)

Vänner och fiender (Friends and Foes),
TV series for Swedish Channel Five, 1999
(Businessman)

Jakten på en mördare (On the Hunt for a Killer)
Film/dramaseries for the Swedish Television, Channel One, 1998
(Policeman)

Rederiet (The Ship Owners)
TV series for the Swedish Television, Channel One, 1998
(Criminal investigator)

Branco
Film by Miko Lazic, Swedish Dramatic Institute, 1998
(The Surgeon)

Skilda Världar (Separate Worlds)
TV series for Swedish Channel Three, 1998
(Police Officer)

S:t Mikael
TV series for the Swedish Television, Channel One, 1998
(Patient)

Rederiet (The Ship Owners)
TV series for the Swedish Television, Channel One, 1996
(Pilot)

Edward Persson
TV series for the Swedish Television, Channel Two, 1984
(A young man)

Theatre   Komedi&Tragedi

The Dance of Death (A. Strindberg)
Skottorp Castle, Laholm and Strindberg's Intimate Theatre, Stockholm, 2014
(Kurt, director: Görel Crona)

The God of Carnage (Yasmina Reza)
The Stockholm English Speaking Theatre, Teater Brunnsgatan Fyra, Stockholm, 2013
(Alan, director: Samuele Caldognetto)

Robin Hood
Outdoor performance at Waxholm's Kastell, 2011
(As Little John, director: Stefan Wall)

Alfons and the Magician (S. Götestam/G. Bergström/G. Riedel)
A musical family play, The Intimate Theatre, Stockholm, 2011
(Alfons' father, director: Staffan Götestam)

Miranda's Tale (adaptation of The Tempest by Shakespeare)
Theatre in Haga, Solna, 2010
(Prospero, director: Görel Crona)

The Full Monty (Terrence McNally
Musical, Kalmar Concert Hall. Kalmar, 2008
(Malcolm, director: Reine Lööf)

Brilliant Traces (Cindy Lou Johnson)
Theatre Pipersgatan 4, Stockholm, 2008
(Henry Harry, director: Krysmynta Lausund)

The Seagull (A. Chekhov)
Summer Theatre in Waxholm, 2007
(Sorin, director: Ulf Pilov)

Nattsystrar (“Night Sisters”, Marianne Goldman)
The Modern Theater, Sthlm, 2006
(Peter, press spokesman, director: Josefine Lennström)

No exit (J.P. Sartre)
Teater Spitze, Sthlm, 2005
(Garcin, director: Anders Molander)

Freudomamia (Thomas Sundström)
Musical, The Dance Academy, Sthlm, 2005
(Sigmund Freud, director: Thomas Sundström)

To Damaskus (A. Strindberg)
Theatre Kaos, Sthlm, 2004
(The Doctor, director: Max Lundqvist)

Maneter ("Jellyfish", Dag Lindberg)
The Drama Laboratory, Sthlm 2004
(Jan, priest, director: Martin Geijer)

The Proposal (A. Chekhov),
Summertheater by the lake Sommen, 2003
(The gentleman caller, director: Reine Lööf)

Serenading Louie (Nanford Wilson)
Playhouse Theater/Sibyllegatans Teater, Sthlm, 2001
(Carl, director: Björn Lönner)

Waxholms sångspel (Andreas af Malmborg)
Outdoor musical comedy about life in the archipelago of Stockholm), Waxholm, 2001
(Eugen Janson, bookkeeper, director: Mats Sandelius)

Fjärilsbarn (”Butterfly Children, Irena Kraus),
Teater Västmanland, Västerås, 2000
(The Headmaster, director: Tom Fjordefalk

Kyrkan och makten (”The Church and the Power”, collective of authors)
Teater Normlösa, Stockholm, 1998
(Newton, bishop, presenter, regi: AnnaKarin Nilsson)

Onda aningar (”Bad Omen”, Jan Käll)
Royal Dramatic Theatre and National Touring Theatre (Riksteatern), Stockholm, 1997
Teater Brunnsgatan 4, Stockholm, 1996
(Cederkvist, business consultant, director: Joakim Siegård)

Don´t Break the Chain (D.  Mamet)
Radioplay for the Swedish Radio, 1994
(Police officer, director: Joakim Siegård)

Education and other   Utbildning

Teaterforum, classes arranged by the High School for Performing Arts, Stockholm

Private lessons for Swedish actor and director Philip Zandén and filmdirector Jan Halldoff

Acting classes Kulturama, Folkuniversitetet and Improvisationsteatern, Sthlm

Workshops for (inter alia) Robert Lewis, Actors´Studio, Kristin Linklater, Royal Shakespeare Company, Jurij Alschitz, Russian Academy of Theatre, Jurij Lederman, Studio Lederman (Sthlm), Tom Fjordefalk, National Touring Company (Riksteatern, Sthlm)

Song- and dance classes for a number of years and playing violin, guitar and piano

A master exam in Political Science, Economics, History and French (University of Lund and Uppsala)

Earlier carreer as journalist (mainly TV and Radio) and officer in the Swedish Foreign Service (i. a. stationed in Vienna and Helsinki as negotiator and in Stockholm as Press Spokesman)

Fluent in english and OK in german and french